„VAIKŲ, NUKENTĖJUSIŲ NUO SEKSUALINĖS PRIEVARTOS, PAGALBOS CENTRAS”

logo eea_grants

2016 m. birželio 3 diena, sėkmingai atidarytas vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos pagalbos centras. Vaikų seksualinis išnaudojimas ir seksualinė prievarta prieš vaikus yra vienas iš labiausiai vaiką žalojančių suaugusio žmogaus nusikalstamo elgesio pavyzdžių, turintis ilgalaikį poveikį nukentėjusiems vaikams ir jų artimiesiems. Seksualinį išnaudojimą patiriantis vaikas reikalauja ypatingo santykio ir atidos, kai ryžtasi atskleisti faktus apie patiriamą skriaudą. 

vaikai1

Seksualinės prievartos atskleidimas sukelia  psichologinę krizę ne tik vaikui, bet ir jo šeimai, artimiausiai aplinkai, kartais ir visai bendruomenei. Tam, kad vaikui patirta trauma sukeltų kuo mažesnius neigiamus padarinius, ir yra įkurtas šis pagalbos centras, teikiantis specializuotas kompleksines paslaugas vaikams, nukentėjusiems nuo seksualinės prievartos.

Centro veikla. Centre teikiamos tokios kompleksinės paslaugos:

·         Laikinas apgyvendinimas -vaikams ir nesmurtaujantiems jų tėvams (globėjams).

·         Tyrimo apklausa – centre įrengta speciali „draugiška“ vaikui apklausos patalpa su specialia įranga, leidžiančia saugiai apklausti vaiką apie jo patirtį ir padaryti apklausos įrašą.

·         Medicininis ištyrimas centre įrengtas specialus vaikui „draugiškas“ kabinetas, kuriame vaiką galės apžiūrėti gydytojai ir įvertinti patirtos traumos požymius ir bendrą vaiko sveikatos būklę.

 Taip pat atliekami kiti nemažiau svarbūs darbai: psichologinis vaiko įvertinimas, socialinės vaiko aplinkos įvertinimas, psichologinė pagalba vaikui.

Apie patį projektą. 2014 m. liepos 01 d. buvo pasirašyta „VAIKŲ, NUKENTĖJUSIŲ NUO SEKSUALINĖS PRIEVARTOS, PAGALBOS CENTRO STEIGIMAS (Nr. 2014/4-9-8) įgyvendinimo sutartis. Projektas vykdomas pagal 2009- 2014 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos LT05 “Rizikos grupės vaikai ir jaunimas” priemonę. Projektas finansuojamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo ir Lietuvos biudžeto lėšomis kartu su partneriu – Islandijos vyriausybine vaiko teisių apsaugos agentūra „Barnaverndarstofa“.

               Vaikui nėra lengva papasakoti apie seksualinę prievartą ar patirtą smurtą. Vaikams dažnai reikia daug drąsos ir daug daugiau laiko prabilti, tačiau kartais jie pasakoja apie tokius dalykus nepagalvodami. Jeigu vaikas žengė šį žingsnį ir papasakojo apie savo patirtį, svarbu tinkamai reaguoti. Todėl būtina paminėti, kad šio projekto dėka ne tik sėkmingai pradėjo gyvuoti vaikų, nukentėjusių nuo seksualinės prievartos, pagalbos centras, bet ir buvo patobulintos specialistų tokių kaip: savivaldybių tarnautojų, gydytojų, teisėsaugos specialistų, psichologų, profesinės kompetencijos reikalingos darbui su vaikais, patyrusiais seksualinę prievartą.

Projekto trukmė –24 mėnesiai.

Projekto finansuojama suma – 865 394,00 Eur.